تبلیغات
عمار - معلم سی سختی که هفت فرزندش معلم شدند + تصاویر

عمار
 

مسن ترین معلم شهر سی سخت با 12 فرزند پسر و دختر هفت فرزند معلم تربیت کرده و به جامعه علمی دنا و استان کهگیلویه و بویر احمد تحویل داده است.

نوراله نیک اقبال یکی از ده ها معلم سی سختی است که عاشقانه شیره جان خود را پای باروری و علم آموزی دانش آموزان این مرز و بوم گذاشت،نیک اقبال فرزند ملا قباد نیک اقبال متولد 1308 ه ش است و 35 سال از زندگی سراسر روشنی بخش خود را صرف بارور کردن چراغ روشنی بخش انسانیت کرد.

 

نیک اقبال با 12 فرزند پسر و دختر هفت فرزند معلم تربیت کرده و به جامعه علمی دنا و استان کهگیلویه و بویر احمد تحویل داده است ،به گفته وی 15 تن از بستگان درجه یک او که شامل فرزند و داماد و عروسهایش می باشند طی چند دهه گذشته در آموزش و پرورش مشغول به تحصیل و علم آموزی شدند ،نیک اقبال در سال 1339 به عنوان معلم عشایر به استخدام نظام آموزشی وقت درآمد و رسما به جرگه معلمان و مربیان آموزشی درآمد.

 

نیک اقبال که به عنوان یکی از مسن ترین معلمان در قید حیات در شهر سی سخت به حساب می آمد حرفهای ناگفته بسیاری در دل داشت که تنها گوشته ای از آن همه شور و شوق را گفت تا بگوییم، به گفته نیک اقبال وی در سن هشت سالگی و تنها 4 سال بعد از حضور رجبعلی مجیدی به عنوان اولین معلم سی سخت پا به کلاس درس گذاشت تا بخواند و بداند.

 

نیک اقبال که به مناسبت فرارسیدن سالروز بزرگداشت مقام معلم با خبرنگار سفیر دنا سخن میگفت به تاریخ و قدمت حضور اولین معلم سی سخت در سال 1310 اشاره کرد که با تقاضای ملاقباد نیک اقبال حکم حضور مجیدی به شهر سی سخت گرفته شد و اولین معلم دولتی استان کهگیلویه و بویر احمد از اهواز و بهبهان با اسب و قاطر به سی سخت ،قطب علم آموزی استان منتقل شد،نیک اقبال در تشریح شرایط تحصیل با حضور اولین معلم سی سخت گفت:در آن زمان به علت اینکه شناسنامه ای وجود نداشت شرط سنی ملاک ثبت نام ها نبود و هر خانواده به اجبار یک نفر را باید به مدرسه معرفی می کرد.

 

سفیر دنا

 

به گفته این معلم سی سختی دبستان حافظ سی سخت در سال 1311 پایه گذاری شد و پیشرفت تمام مناطق بویر احمد و دنا مرهون تلاش ملا قباد بود که معلم دولتی را به سی سخت آورد تا افراد زیادی از اقوام وی از نقاط مختلف استان به این دبستان منتقل شدند و به تحصیل علم پرداختند.وی که در سن 37 سالگی و زمانی که یک فرزند نیز داشته اقدام ثبت نام در آزمون دانشسرای شیراز و بهبهان کرده بود با قبولی در دانشسرای شیراز مدت یک سال دوران دانشسرای معلمی را طی کرد و بعد از پشت سر گذاشتن دانشسرا به زادگاهش بازگشت تا در خدمت پیشرفت دیارش باشد،به گفته وی در آن زمان بعد از طی چهار پایه تحصیلی امکان آزمون ورودی به دانشسرا وجود داشت و افراد بعد از گذراندن یک دوره یک ساله به شغل معلمی گماشته میشدند.

 

نوراله نیک اقبال ،ملا عطا نیک اقبال ،مرتضی عباسی و رهام صفایی چهار معلم پذیرفته شده در مهرماه 1345 بودند که با ورود به دانشسرای عشایری شیراز زیر نظر محمد بهمن بیگی در یک دانشسرای شبانه روزی به ادامه تحصیل پرداختند و بعد از یک سال حکم معلمی خود را دریافت کردند.

 

به گفته نیک اقبال مجیدی بعد از چهار سال حضور در سی سخت و تربیت تعداد زیادی دانش آموخته بعد از ازدواج با دختری از سی سخت در سال 1314 برای همیشه به تهران رفت.ناظم زاده ،رضایی ،صابری ،اباباف معلمان دوران تحصیل نیک اقبال بودند .

 

وی در ادامه به سبک تحصیل خود بر روی دانش آموزان پرداخت و گفت:در دوران ما ساعت کلاسی معنای چندانی نداشت و تا زمانی که تک تک دانش آموزان پای تخته کلاس میرفتند کلاس ادامه داشت و تعطیلی در کار نبود،وی گفت:سبک تدریس بنده سبک تدریس مجیدی بود که به ما یاد داده بود و این سبک مرسوم در کل کشور بود.

 

سفیر دنا

 

این معلم با سابقه به دو اثر گرانبها که در خانه خود نگاه داشته بود هم اشاره کرد و قرآن مجید و شاهنامه فردوسی یادگار مرحوم پدرش را از گنجینه خاطرات بیرون آورد، قرآن مجید هدیه ای بود با عمر 95 سال که از شهرضا برای او به یادگار آورده بودند و شاهنامه فرودسی نیز یادگاری بود که از مرحوم ملا قباد با قدمت 150 سال به او رسیده بود ،به گفته وی این کتاب شاهنامه کتابی بوده که مردمان این دیار با خواندن آن مانع از زیر بار ظلم رفتن خود می شدند و با اشعار آن شجاعت و دلیری مردمان ایران زمین را می آموختند.

 

نیک اقبال که سوره هایی مانند یاسین و الرحمن و جمعه را نیز حفظ کرده است 23 سوره قرآن را از یادگار خود از بر بود و انس عجیبی با قرآن قدیمی خود داشت، وی در مدت 35 سال تدریس خود صدها دانش آموز را با الفبای دانش و فرهنگ و ادب آشنا کرد و اکنون در سن 87 سالگی کوله باری از تجربه و خدمت به علم را سینه داشت.

 

سفیردنا

 

نیک اقبال در پاسخ به سوالی درباره بهترین خاطره طول دوران زندگی معلمی خود به هدایا و تشویقات محمد بهمن بیگی اشاره کرد و افزود:بهمن بیگی همیشه به ما می گفت معلمان خوب منطقه موجب خوشبختی من و نوباوگان خواهند بود و تشویق های این مرد تاریخ ساز بود که خوشحالی بی حد و حصری به بنده میداد.

وی در ادامه از بیان اسم بهترین شاگرد خود ممانعت کرد و گفت:تعداد دانش آموزان خوب بنده زیاد بودند و برای جلوگیری از این که کسی از قلم نیافتد و خاطر کسی مکدرنشود از نام بردن ممانعت میکنم.

 

نیک اقبال در ادامه با بیان اینکه کار معلمی کار انبیای الهی است به جمله ای از نبی مکرم اسلام که فرمودند "ز گهواره تا گور دانش بجوی"اشاره کرد وادامه داد:با خدای خودم عهد بستم در طول دوران خدمتم از هیچ تلاشی دریغ نکنم و هیچ غفلتی نسبت به جگر گوشه های مردم نداشته باشم.

 

نیک اقبال در ادامه به بزرگترین آرزوی خود یعنی پیشرفت مردم منطقه و جوانان سی سخت اشاره کرد و گفت:آرزو دارم مردم شهرم در هر جای کشورسربلند باشند و روز به روز شاهد پیشرفت سی سخت باشم و در پایان شهادت استاد مطهری را گرامی میدارم و زحمات بی دریغ بهمن بیگی را گرامی میدارم و امیدوارم خداوند روحش را شاد و اجر معنوی نصیب و روزی آن مرحوم کند.

 

این معلم باسابقه درپایان سخنان خود با انتقاد از برخی روشهای تدریس در مدارس شهرستان گفت:انتظار بنده از معلمان امروزه این است که تکالیف زیاد و خسته کننده به دانش آموزان ابتدایی ندهند و تنها با انتخاب یک صفحه تکلیف و با دادن نمره عالی به دانش آموزان، خوشحالی دانش آموز را فراهم کنند نه با چند صفحه تکلیف موجبات زدگی و خستگی نان را فراهم کنند .

تصاویر تکمیلی: 
 
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 13 اردیبهشت 1395 توسط حسین آرام
تمامی حقوق مطالب برای عمار محفوظ می باشد